Mini FAQ

Open Europe / Mini FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Pełna wersja FAQ do otrzymania podczas procesu rekrutacji 🙂

+ - Jak długo trwa kontrakt dla Pielęgniarki chcącej pracowac w Norwegii?

Kontrakt trwa 27 miesięcy.

+ - Co dzieje się po zakończeniu kontraktu?

Każda pielęgniarka może kontynuować współpracę w tej firmie, ale nie ma takiej konieczności. Możecie rozpocząć pracę w jednym z miejsc pracy lub możecie zgłosić się do nas skonsultować dalsze możliwości. Pomagaliśmy też pielęgniarkom, które po zakończeniu kontraktu w Norwegii chciały dorabiać tylko w okresach wakacyjnych. Zgłoście się do nas, doradzimy jakie są możliwości.

 

+ - Czy pieniądze zarobione jako pielęgniarka w Norwegii będą odkładać się na moją polską emeryturę?

Od samego początku zatrudnienia jako pielęgniarka, norweska firma ma obowiązek odprowadzać 2% Państwa pensji na norweski fundusz emerytalny. Norweska emerytura przysługuje pracownikowi po przepracowaniu min. 5 lat, (ilość lat może się zmieniać) przy założeniu pełnego wymiaru zatrudnienia. Jeśli będą Państwo pracować krócej niż 5 lat, wtedy pieniądze zostaną „wysłane” do Polski, gdzie zostaną Państwu wypłacone.

+ - Czy w Norwegii funkcjonuje jakiś odpowiednik polskich ''wczasów pod gruszą''?

Tak. 10.2% od każdej pensji brutto Pielęgniarki odkładane jest na specjalne konto i wypłacane Państwu 1 raz do roku.

+ - Jak długie są zmiany w pracy norweskiej Pielęgniarki?

Zmiany w pracy pielęgniarskiej funkcjonują w następujący sposób: 7:30 – 15:00 (zmiana poranna) // 15:00 – 22:30 (zmiana wieczorna) // 22:30 – 7:30 (zmiana nocna).

+ - Gdzie będę mieszkać?

Pracodawca zapewnia zakwaterowanie. Są to zazwyczaj domy zlokalizowane w wielu różnych miastach Norwegii. Dobór miejsc podyktowany jest głównie tym, by było to jak najbliżej miejsca pracy, aby umożliwić transport do pracy i z pracy pieszo (ok. 70% lokalizacji tym się charakteryzuje). W pozostałych przypadkach firma zazwyczaj zapewnia samochód, a jeśli takiej możliwości nie ma, trzeba przemieszczać się komunikacją miejską.

+ - Jak często można brać urlop?

System pracy to 6 na 1. Czyli na każde 6 tygodni pracy przypada 1 tydzień urlopu, podczas którego można, na koszt Pracodawcy, polecieć w dowolne miejsce (niekoniecznie do Polski), by wypocząć. Można również wykorzystać tę możliwość, by dowolny członek Państwa rodziny przyleciał do Norwegii z wizytą na ten czas. Natomiast tę kwestię trzeba najpierw omówić ze współlokatorkami i uzyskać ich zgodę.

+ - Jakie są warunki w tych miejscach zamieszkania?

Oto przykładowe zdjęcia zrobione przez jedną z pielęgniarek pracujących obecnie na kontrakcie w Norwegii:

+ - Czy mogę wziąć ze sobą psa/kota itp?

Niestety, nie ma na to zgody właścicieli nieruchomości.

+ - Które koszty pokrywa firma?

  1. Przelot z i do Norwegii – zarówno na start i koniec kontraktu, jak i w przypadku każdej podróży urlopowej,
  2. Wszelkie koszty związane ze zmianą miejsca zamieszkania w Norwegii, które podyktowane są tym, skąd przyjdą zlecenia,
  3. Koszt kursu języka norweskiego dla Pielęgniarek oraz obozu językowego przed wyjazdem na kontrakt,
  4. Koszt wykonania autoryzacji pielęgniarskiej do pracy w Norwegii,

+ - Czy będę musiał/a zwracać koszty poniesione przez firmę z tytułu mojego kursu językowego?

Nie, dla pielęgniarek kurs jest finansowany przez Pracodawcę 🙂

+ - Co się stanie, jeśli nie zdam egzaminu na koniec kursu językowego?

Nie ponoszą Państwo wtedy żadnych kosztów. Jest możliwość podjęcia kursu ponownie natomiast nie ma takiego przymusu. Jeśli po odbytym kursie nie uda się Państwu zdać egzaminu, można po prostu zrezygnować z dalszych prób. Krótko mówiąc – nie ma tu żadnego ryzyka finansowego.

+ - Jak mogę przesyłać pieniądze do Polski?

Najszybszym, bezpiecznym i najtańszym rozwiązaniem jest brytyjska platforma Transferwise, która pobiera wyłącznie 0.5% wartości transferu jako swoją prowizję. Jest oczywiście również opcja zwykłego przelewu bankowego natomiast to wiąże się ze znacznie wyższymi prowizjami, niekorzystnym kursem wymiany waluty, mało przejrzystym sposobem rozliczenia oraz dłuższym czasem realizacji.

Bezpłatnej rejestracji w Transferwise można dokonać poprzez tę stronę: https://transferwise.com/u/33ccf

+ - Czy odbędzie się jakieś szkolenie wprowadzające do pracy jako Pielęgniarka?

Tak. Na początku pobytu placówki, które będą Państwa zatrudniać, dostaną informację o tym, iż są to Państwa pierwsze kroki w pracy w norweskiej ochronie zdrowia jako pielęgniarka, w związku z czym koordynatorzy przyłożą znacznie większą wagę do formułowania poleceń służbowych oraz pożądanych standardów ich wykonywania.

+ - Czy pracodawca zwraca koszty transportu lokalnego?

W nielicznych przypadkach miejsce zamieszkania będzie w odległości od miejsca pracy uniemożliwiającej dojście piechotą. W takich przypadkach do dyspozycji będzie albo samochód albo trzeba będzie przemieszczać się transportem publicznym. W obu przypadkach koszty paliwa/biletu są po Państwa stronie.

+ - Czy Pielęgniarka musi z tytułu wynagrodzenia odprowadzać jakieś podatki w Polsce?

Nie ma takiej potrzeby.

Jednocześnie my jako Open Europe będziemy do Państwa dyspozycji w każdej sprawie. W razie pytań proszę kontaktować się z nami pod adresem dziendobry@openeu.pl. Po rozpoczęciu współpracy każda osoba otrzymuje też swojego opiekuna oraz materiały przygotowujące do wyjazdu i nauki.

Polecamy obejrzeć film i po poczytać materiały ze zdjęciami, które obszernie opisują wszystkie elementy wyjazdu.  Klikaj: www.openeu.pl/patryk

Gwarantujemy najlepszą ofertę pracy dla pielęgniarek w Norwegii